YILMAZ GÜNEY

Yol

Hikaye

Sıkı yönetim sırasında İmralı Yarı Açık Cezaevi’nde yatan beş mahkum, kendilerine verilen bayram izniyle bir haftalığına memleketlerine dönebileceklerdir. Film, beş farklı karakterin gözünden toplumsal sorunları ele almaktadır.

Seyit Ali, Mehmet Salih, Mevlüt, Ömer ve Yusuf isimli karakterlerin zorlu yaşamlarını görürüz. Seyit Ali Konya’ya ailesinin yanına gittiğinde karısı Zine’nin geneleve düştüğünü, çocuğunun da karısının ailesinde olduğunu öğrenir. Karısını sevmesine rağmen töre yüzünden nefretle köye doğru yol alır. Mehmet Salih Diyarbakır’a karısının ve çocuklarının yanına gider. Fakat karısının ailesi oğullarının ölümünden onu sorumlu tutmaktadırlar. Mehmet Salih karısını ve çocuklarını görmek üzere kayınpederine gider. Mevlüt, Gaziantep’teki nişanlısı Meral’i görmeye gider. Meral’in ailesi görüşmelerini istememektedir. Yalnız kalmak istediklerinde de peşlerine aileden birileri takılmaktadır. Ömer, Urfa’ya ailesinin yanına gider. Kaçakçılık yapan kardeşinin kötü durumda olduğunu öğrenir. Köy halkının etkilendiği çatışmalar yaşanmaktadır. Ömer, köye vardığında Gülbahar adında bir kızı görür ve etkilenir. Karısını görmek için yola çıkan Yusuf, izin belgesini kaybeder. Olağanüstü hal bölgesinde otobüste yapılan aramada tutuklanır.

Türkiye’nin değişik bölgelerindeki insanları ve sosyokültürel sorunlarını ele alan Yol, Yılmaz Güney’in tartışmasız en başarılı filmlerindendir.

Ödüller

En İyi Film (35.Cannes Film Festivali Altın Palmiye Ödülü-1982)

Kiliseler Birliği Özel Mansiyonu (35. Cannes Film Festivali-1982)

Fipresci Ödülü (35.Cannes Film Festivali-1982)

En İyi Yabancı Film (Fransız Eleştirmenleri Ödülü-1983)

Londra Sinema Eleştirmenleri Ödülü (ALFS Ödülü-1984)

Bilgiler

Yönetmen

Senaryo

Oyuncular

Fotoğraf ve Afişler

Bu web sitesi Güney Filmcilik tarafından oluşturulmuştur. Bu sitede bulunan bütün içerikler telif haklarına tabiidir. İzinsiz herhangi bir mecrada atıf yapılarak veya yapılmayarak kullanılması yasaktır. İçeriklerle ilgili bilgi vermek için bize ulaşabilirsiniz.

İletişim

Güney Filmcilik San. ve Tic. A. Ş.

Elmadağ, İnönü Mah. Turna Sok. Kaya Apt. No: 3 D: 4

Şişli / İstanbul

info@yilmazguneyofficial.com

© 2021 | Yılmaz Güney Resmi Sitesi, Güney Filmcilik tarafından desteklenmektedir.